sachdol4.jpg

Ohlédnutí za XXIV. ročníkem Memoriálu Karla Bartoše, Dolní Němčí, 26. 5. 2018.

  1. Osoby a obsazení
 
S 80 účastníky jsme napevno počítali, v 90 věřili, v překonání hranice 100 hráčů jsme doufali. Nu, ač jsme prezenci natahovali sebevíc, skončili jsme na 55 aktivních šachistech ... :o)
Absence se ovšem netýkaly špičkových borců. Turnaj se honosil účastí čtyř IM (!) v čele s IM Vojtěchem Zwardoněm a Pavlem Zpěvákem (hostujícím v sezóně za domácí oddíl), oba s elem nad 2 400, dalších dvou FM. Celkem 7 hráčů s elem nad 2 200, k tomu dalších 6 s elem nad 2 100, to už je vizitka kvality!
 
  1. Boj o vítězství
 
Za hlavní favority turnaje byli pasováni první dva nasazení IM s elem nad 2 400.
Proto bylo docela překvapením, když Vojta Zwardoň podlehl ve 3. kole Vítovi Burešovi z Mor. Slávie Brno.
Ve vedení se pak postupně střídali Vít Bureš, Pavel Zpěvák, Petr Kapusta a František Vrána. První dva z nich se stali jedinými neporaženými účastníky turnaje, ale doplatili na přílišný počet remíz, takže je dohnal a předehnal první nasazený Vojta Zwardoň. Ten své vítězství jistil remízou v posledním kole s mladou Janou Zpěvákovou.
Na pomocné hodnocení skončil 2. Pavel Zpěvák v dresu Kunovic, 3. Vít Bureš, 4. Milan Babula reprezentující blízký TJ Vlčnov, 5. další reprezentant Mor. Slávie Karel Kredl a 6. příčka byla jistě úspěchem pro Janu Zpěvákovou. Po dvou trochu smolných prohrách v posledních dvou kolech klesl na 7. příčku její oddílový kolega ze St. Města Fera Vrána.
Skokanem turnaje byl jistě Martin Hyrš z Durasu Brno, který se na 11. příčku prodral jako 40. nasazený!
 
  1. Můj boj
 
V prvním kole jsem na rozehrání dostal Petra Galušku z Dubňan. Hrál jsem bílými proti královské indické, po zisku pěšce jsem za dalšího pěšce obětoval kvalitu, koncovku V + J + 2 p navíc proti 2 V jsem dokázal vyhrát.
Ve druhém kole mě prověřil mladý Hanuš Suchánek ze Zlína. Opět jsem získal pěšce, ale pustil soupeře do aktivní hry a z obav před útokem zakončeným věčným šachem jsem raději  dosáhl zjednodušení pozice obětí figury za dalšího pika. Měl jsem tedy jen 2 p za figuru, naštěstí můj postouplý á pěšec krytý věží byl dost silný, navázal soupeřovu věž i jezdce, ve zbylé koncovce s pěšcem víc jsem triumfoval. Ale soupeř mi dal zabrat ...
Ve třetím kole jsem měl tu čest s 6. nasazeným Peterem Ábelem. Po zahájení jsem bílými postavil rovnou pozici, ale nevhodný ústup figury umožnil soupeři dvojí úder a následující zisk pěšce. Partii jsem převedl do koncovky, kdy jsem měl jezdce proti střelci a o pika míň. Naštěstí se mi podařilo soupeřovy pěšce rozházet a po vidličce koněm i vyrovnat stav materiálu. V lepším čase jsem najednou stál lépe, ale soupeř se postavil do nedobytné obrany a partii nešlo normálně vyhrát, takže jsem sportovně dal mač za remis.
Ve čtvrtém kole jsem černými čelil nasazené jedničce. No, čelil; rozehrál jsem pasivně a soupeř mě postupně přehrál.
V pátém kole proti mně zasedl vlčnovský Petr Koutný. Ač vždy hůře nasazený, se soupeřem mám myslím aktivní bilanci, docela si věřím. Oba jsme chtěli vyhrát, napětí vrcholilo v koncovce, kdy jsme každý měli 2 jezdce a myslím 5 pěšců. Soupeř horko těžko pokryl postup mého volného pika k poli proměny, ale pak jsem zachyboval: po šachu jezdce, kterého soupeř rovněž se šachem vzal, jsem měl najednou k dobrání dvě figury, ale jedním tahem mohl dobrat jen jednu. Soupeř tak po mém přehlédnutí získal jezdce a partie byla ztracena. Mohl jsem si jen drbat hlavu, protože pozice byla velmi ostrá a zajímavá, jak nám při krátké analýze potvrdil i IM Vojta Zwardoň.
Z pěkných 2,5 / 3 jsem měl rázem chudých 2,5 / 5, takže bylo třeba zahájit stíhací jízdu.
V 6. kole jsem přehrál zkušeného Fr. Šaňáka. Ztrátu pěšce hodlal kompenzovat pozicí s nestejnými střelci. To jsem mu umožnil, protože můj střelec zablokoval soupeřovu věž tak, že se do konce partie nemohla hnout. Nebylo jak zabránit postupu mého volného pika až do dámy.
V 7. kole mě vyzval oddílový kolega Pavel Kadlček, kterému turnaj hodně vyšel. Dovolil jsem si vyměnit dámu za dvě věže a pěšce, pokryl jsem Pavlovy matové hrozby a postupně posbíral soupeřovy pěšce a zvítězil. Nebylo to vůbec jednoduché, Pavlovi se opravdu dařilo a nebezpečně kousal.
V 8. kole jsem černými chytil Josefa Mayera z Prušánek. Tohoto soka jsem neznal, utkali jsme se, myslím, poprvé. Neměl jsem ani moc chuť vyhrát, vyhodnotil jsem situaci vzhledem k vývoji v turnaji tak, že lepší by bylo jít do posledního kola s 5 body. Ale s nabídkou remízy jsem nepochodil, soupeř se cítil na výhru. Stál sice solidně, ale žádná převaha, navíc se úplně nevyrovnal s rapidovým tempem. Postupně jsem získal 2 pěšce a partii zjednodušil přechodem do vyhrané jezdcové koncovky, kde soupeř navíc překročil čas.
Los 9. kola mi nepřál. Když už jsem hrál s 1. nasazeným, přidělil mi 2. nasazeného IM Zpěváka. Pravda, už jsem s ním v minulých ročnících 3x remizoval, pokaždé to byl můj skvělý úspěch. Bojoval jsem jak lev, Pavel přesto získal postupně 1 – 2 pěšce. Partie vrcholila koncovkou, kde na mé straně byla V + J + 2 p, na straně Pavla V + S + 4 p. V této pozici jsem Pavla trápil, ale nedotrápil. Získal jsem sice jednoho pika zpět, ale nakonec mi zbyl holý král proti Pavlovu králi a jednomu pěšci, který nezadržitelně mířil do dámy. Pavlovy hodiny ukazovaly ještě 35 s, tak jsem kapituloval.
Nakonec z toho byla má pozice nejlepšího domácího hráče, 16. místo celkově. Porazil jsem všech 5 soupeřů s nižším elem, z favoritů jsem vzal půlku Peterovi Ábelovi (2217). Mohu si jen postesknout, že bych bral pořadí 1. Neklan Vyskočil (2309), 2. Josef Mudrák (2265),       3. Peter Ábel (2217), 4. Martin Čechál. Takto jsme v turnaji opravdu skočili, bohužel až na  13. -  16. místě … :o)
 
  1. Výsledky Dolněmčanů
 

Druhým nejlepším domácím hráčem byl v pořadí 25. Radek Štos (5 b.). Od začátku se držel spíše v suterénu tabulky, ale tři výhry v posledních kolech (mj. nad Fr. Křížkem) ho vykoply výše.30. nakonec skončil Pavel Kadlček (pěkných 4,5 b., mj. skalpy J. Knotka, Fr. Křížka).Hned za ním skončila se stejným bodovým ziskem Kateřina Zpěváková.36. byl Vašek Šumšál (mj. remis s E. Macurou), 45. Petr Kadlček (3,5 b.), 53. Ant. Světinský st. (2 b).

Kompletní výsledky naleznete zde.
 
Takže krásný turnaj plný silných hráčů, okořeněný výborným gulášem z domácí kuchyně Světinských, pohoda a přátelská atmosféra. Tak snad tu stovku hráčů překonáme příští rok!
 
 
                                                                                                                                                                                                                   Martin Čechál
03.06.2018 13:28:45
Symersky Petr

Líbí se Vám stránky ? Postupně je budeme vylepšovat.

Ano (29 | 83%)
Ne (6 | 17%)
Copyright ŠK Dolní Němčí 2015
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one